Choď na obsah Choď na menu
 


 

   V prechádzajúcej časti sme sa venovali najmä optickým dátovným nosičom, v nasledujúcej sa dozvieme niečo o popovodičových dátových nosičoch.

Polovodičové pamäte

USB

 

Obrázok

   Jednotka USB flash alebo USB kľúč alebo pamäťový kľúč USB je pamäťové médium, ktoré v sebe integruje Flash pamäť a rozhranie USB. Zvyčajne sú fyzicky malé (niekedy len o niečo väčšie ako samotný USB konektor), ľahké, prepisovateľné a prenosné. Najbežnejšia kapacita 1, 2 resp. 4 GB. Dôležitým parametrom okrem kapacity disku je aj prenosová rýchlosť (čím je kapacita kľúča vyššia, tým je tento parameter dôležitejší). Niektorí výrobcovia takticky tento parameter neudávajú a pri výrobe používajú lacnejšie pomalšie čipy.

   Jednotky USB flash poskytujú oproti iným druhom prenosných médií (najmä disketám) niekoľko výrazných výhod: sú menšie, rýchlejšie, s vyššími kapacitami a tiež výrazne spoľahlivejšie (keďže neobsahujú pohyblivé súčasti).

   S nárastom rozšírenia USB kľúčov, stúpa aj počet počítačových vírusov a červov schopných využiť túto technológiu. Červ (počítačový program infikujúci OS, nie jednotlivé súbory) vyhľadáva pamäťové kľúče USB, na ktorých vytvorí skrytý súbor autorun.inf. Ten sa spustí, len čo je zariadenie znovu pripojené k nezabezpečenému počítaču s Windows a usídli sa v ňom.

 

Novinka v USB

 

Obrázok

   Jeden z hlavných svetových výrobcov pamäťových zariadení Kingston odhalil prvý vysokokapacitný USB kľúč s kapacitou 256 GB. Tento nový USB kúč je známy ako Kingston DataTraveler 300. Vojde sa naň obsah 54 DVD. Spoločnosť ho odhalila v Júli 2009 a v súčasnosti je v predaji, pričom cena jeho najjednoduchšej verzie je okolo 606 €.

  

Pamäťová karta
 
    Pamäťová karta je elektronické zariadenie na ukladanie dát. Používa sa v digitálnych fotoaparátoch, PDA, notebookoch, mobilných telefónoch, prehrávačoch, video hrách, atď. Karty boli navrhnuté ako náhrada pevného disku pre zariadenia, kde tento nie je možné z rozmerových dôvodov použiť.
   Dnešným trendom je "zmenšovanie" kariet - miniaturizácia, dôvodom je elektronický fenomén - mobilný telefón, ktorý sa z pôvodného zariadenia na telefonovanie v krátkom čase premenil na hybrid, umožňujúci aj fotografovanie, filmovanie, prehrávanie hudby, rádia, televízie, prístup na internet, hranie hier, prenášanie dátových údajov s možnosťou vytvárania lokálnych sietí (cez wifi, bluetooth...) a to samozrejme vyžaduje prenosné pamäťové médium a tým je pamäťová karta.
   Ďalším trendom je exponenciálne zvyšovanie kapacít kariet. Súvisí to s komerčnou úspešnosťou kariet ako záznamového média, a tým k ich implementácii do ďalších a ďalších elektronických zariadení. Snaha je, aby bolo možné používať karty pre záznam obrazu (aj v HD kvalite), čím vytlačia všetky ostatné, na tento účel doteraz používané záznamové média z trhu. Je reálna možnosť, že pri ďalšom poklese cien zaútočia aj na CD a DVD médiá, a hudbu a filmy budeme kupovať na kartách.